Úspešne sa zapojiť do sveta remeselnej práce znamená vzdelávať sa, neustále získavať a rozvíjať nové zručnosti. To je cieľom európskeho programu Erasmus +, ktorého súčasťou je aj Stredná odborná škola stavebná na Tulipánovej ulici v Žiline. Tentoraz sa zapojili do programu 10 žiaci z odborov inštalatér, mechanik stavebnoinštalačných zariadení a technik energetických zariadení budov. V mesiaci apríl 2018 nastúpili na stáž v odbornej škole pre inštalatérov a technikov zariadení budov v rakúskom Zistersdorfe, ktorá má pôsobnosť pre celé Dolné Rakúsko.
Po ubytovaní sa v novo zrekonštruovanom kaštieli s plne vybavenými izbami ako pre našich, tak aj pre rakúskych žiakov sa začal prvý deň prehliadkou školy a internátu pod vedením riaditeľa Rudolfa Wickenhausera, kde sa zoznámili s moderne zariadenými učebňami a s priestormi určenými pre voľný čas.
Po školení o bezpečnosti práce žiaci pokračovali v pracovnom programe so zváraním oceľových častí. Žiaci boli pridelení k jednotlivým učiteľom odborného výcviku, ktorí im vždy na začiatku vysvetlili a názorne predviedli zadanú pracovnú úlohu. Stupeň obtiažnosti úloh sa postupne zväčšoval. Podľa technického výkresu pokračovali ohýbaním rúr z rôzneho materiálu ako napr. oceľ, PPR rúry pomocou špeciálnych nástrojov a zariadení. Zváraním tvorili konštrukcie pre rozvod studenej vody a skúškou tesnenia spojov zisťovali kvalitu svojej práce.
Práca nezahŕňala len oceľ, ale aj spájkovanie medi pre rozvod teplej vody. Pracovali s rôznymi typmi ohýbačiek. Zopakovali si znalosti z matematiky pri výpočtoch uhlov ohýbania. Pri tomto zadaní zistili, aká je dôležitá presnosť pri meraní a výrok „dvakrát meraj a raz rež“ je overený starými majstrami.
Dobrý remeselník z uvedených odborov má zvládnuť aj základy elektrotechniky. Preto sa im venovali 5 vyučovacích hodín. Ani obnoviteľné zdroje energií neostali nepovšimnuté. V laboratóriách spoznali prevádzku tepelných čerpadiel, vykonali merania a porovnávania výkonov v simulovaných situáciách, oboznámili sa so základmi fotovoltaického systému, na názornom paneli merali výkon fotovoltaického systému pri zmene slnečného svitu a sklonu strechy.
Na záver pobytu prezentovali svoje zručnosti, kde sa potvrdilo, že cvičenie robí majstra. Preto je veľmi dôležité umožniť žiakom získavať skúsenosti aj na iných pracoviskách doma a v zahraničí. O to sa snaží Stredná odborná škola stavebná už niekoľko rokov práve prostredníctvom projektov Erasmus+ a skvalitňuje svoj vzdelávací proces. Získané vedomosti a zručnosti žiaci aplikujú na súťažiach rôzneho typu a svoju kvalitu potvrdzujú výborným umiestňovaním sa.
Vo voľnom čase sme spoznávali okolie peši, na bicykloch, využili sme všetky možnosti na internáte – posilňovňu, stolný tenis, futbal. Navštívili sme Viedeň a jej historické pamiatky, Hofburg a Schönbrunn.
Vďaka pobytom v rámci programu Erasmus+ žiaci majú možnosť porovnávať kvalitu vzdelávania v partnerských krajinách, prezentovať svoje vedomosti a skúsenosti, rozvíjať svoje sebavedomie a profesijne rásť.