Environmentálny workshop

Dňa 1. februára 2023 sme zorganizovali pre žiakov II.A triedy (študijný odbor BOZP a technické lýceum) workshop zameraný na environmentálnu problematiku, upcykláciu odpadov a ochranu životného prostredia.

Prípravu a celú realizáciu workshopu viedla Martinka Betušová a Jakub Závodký. Martinka je majiteľkou bezobalového obchodu Dovrecúška, ktorý má sídlo na Štefánikovom námestí v Žiline a spája bezobalovú predajňu, knižnicu vecí a ateliér. Jakub sa profesionálne venuje výškovým prácam, ale obaja sú zanietení ochrancovia životného prostredia a upcyklácie rôznych materiálov.

Žiaci sa naučili, ako si z obyčajného tetrapakového obalu od mlieka či džúsu vyrobiť jednoduchú peňaženku, ktorú si ozdobili podľa svojich predstáv. Rozšírili si svoje vedomosti o „upcyklácii“, čo je vlastne opätovné použitie materiálu bez znehodnotenia jeho kvality a zloženia. Rozprávali sa aj o triedení odpadu a v jednej aktivite ho aj skutočne mali vytriediť.

Na záver si Jakub pre nich pripravil prezentáciu zo svojej práce, kde ich upozornil na riziká výškovej práce s dôrazom na dodržiavanie pravidiel BOZP.

Ďakujeme Martinke a Jakubovi za plnohodnotne strávené dopoludnie, za možnosť dozvedieť sa viac o ochrane životného prostredia a za ich čas, ktorý tejto činnosti venujú.