Európska noc výskumníkov 2022 v Žiline

30. septembra 2022 sa žiaci našej školy zúčastnili podujatia EURÓPSKA NOC VÝSKUMNÍKOV 2022, ktoré sa konalo v OC Mirage v Žiline. Ide o podujatie, ktoré je paralelne organizované v 30 štátoch Európy a vzniklo z iniciatívy Európskej komisie.

Mottom 16. ročníka bolo „Dôverujme vede“. Organizátori chceli prilákať, podnietiť k aktivite a zážitkovému vzdelávaniu mladých ľudí. Tí sa mohli prostredníctvom pokusov a interaktívnych ukážok presvedčiť, že za všetkými javmi okolo nás a dejmi v prírode sú vedecké vysvetlenia a princípy.

Žiaci mohli znova o kúsok viac spoznať vedu i ľudí, ktorí za ňou stoja, mali možnosť navštíviť vedecké stánky, prezentácie Žilinskej univerzity a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ale predstavili sa aj inovatívne firmy. Celé podujatie dopĺňali súťaže a kvízy, do ktorých sa žiaci mohli zapojiť.

Záštitu nad podujatím prevzali aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, premiér SR Eduard Heger, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Žilinský samosprávny kraj, mesto Žilina a ďalší. 

Žiakom sa akcia veľmi páčila a dozvedeli sa mnoho zaujímavých informácií z oblasti vedy, techniky a výskumu. Zároveň im ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.