Máme v programe Erasmus+ nového partnera

V rámci programu Erasmus+ sme nadviazali spoluprácu s novým zahraničným partnerom – Střední školou stavební z Třebíča (ČR). Tematicky je projekt zameraný na drevársky sektor. Štyria pedagogickí zamestnanci a majstri odbornej výchovy v rámci odbornej stáže absolvovali posledný marcový týždeň v Žiline a jej blízkom okolí odborné prezentácie u zamestnávateľov, ktorí sa zameriavajú na spracovanie dreva. Navštívili aj priestory teoretického a praktického vyučovania našej školy.

V Rajeckej doline navštívili spoločnosť Dreal, ktorá má bohatú históriu vo výrobe euro a drevo hliníkových okien. Vo firme DREVOMAX,  ktorej hlavným predmetom činnosti je výroba eurohranolov, začali prehliadku pri spracovaní drevnej hmoty a jej následnej úprave na požadované rozmery, kontrole kvality dreva, lepeniu a lisovaniu dreva až po finálny produkt – eurohranol.

Jeden z popredných výrobcov nábytku u nás, spoločnosť FINES nám umožnila prehliadku dielní na prvotné spracovanie dreva, navštívili sme priestory určené na výrobu a opracovanie rôznych komponentov nábytku – lepenie, brúsenie, lakovanie, čalúnnickú dielňu a strižňu látok. JAF HOLZ a jej žilinská pobočka ponúka predaj a odborné poradenstvo v oblasti dverí, podláh a doplnkového materiálu. Pobočka má aj expozíciu vonkajších terás a showroom kovania etablovaných výrobcov. Nechýbajú skladové priestory a možnosť obrábania (formátovania) predávaného materiálu.

Na záver sme absolvovali prezentáciu v rodinnej firme MARUNA v Terchovej. Spoločnosť sa dlhoročne venuje spracovaniu dreva a drevostavbám, výrobe a predaju reziva, zemným prácam, predaju a servisu remeselnej techniky. V areáli sa nachádzajú aj priestory na skladovanie drevnej hmoty, sušiareň a zodpovedajúce technické zabezpečenie. V časti obce ,,U Marunov“ sme si boli pozrieť finálne produkty ich práce – drevenice a drevodomy.

Vďaka programu Erasmus+ majú možnosť učitelia aj majstri odborného výcviku spoznať vzdelávací systém, nové technológie a materiály aj v iných krajinách Európskej únie ale aj odovzdať svoje skúsenosti a vedomosti svojim partnerom.