Murári opäť úspešní na celoštátnej súťaži Skills Slovakia v Nitre

Celoštátna súťaž žiakov stredných škôl Skills Slovakia 2023 – Murár sa uskutočnila v dňoch 25. – 27. apríla 2023 v Nitre za účasti šiestich družstiev zo Slovenska (Žilina, Nitra, Liptovský Mikuláš, Prešov, Košice, Stará Ľubovňa).

Vyhlasovateľom súťaže Skills Slovakia je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a organizátorom súťaže je Štátny inštitút odborného vzdelávania. Hlavným cieľom súťaže je podporiť a vyhľadávať talentovaných a nadaných žiakov, spopularizovať stavebné odbory a poukázať na potrebu kvalifikovaných odborníkov v stavebníctve.

Našu školu reprezentovali žiaci II.G triedy učebného odboru murár – Marek Michal Vražel a Dávid Krasňan. Po praktickej stránke žiakov pripravoval majster odbornej výchovy Peter Ďuriš, teoretickú prípravu viedol učiteľ odborných predmetov Ján Klanica. Naše aj domáce družstvo z Nitry sa po roku stretli v rovnakom zložení a ich vzájomné súperenie bolo napínavé až do poslednej disciplíny.

Prvý deň po registrácii a slávnostnom otvorení súťaže vytvárali žiaci omietku pomocou kreatívnej techniky CreativTop od spoločnosti Baumit. Túto disciplínu naši žiaci suverénne vyhrali. Ten istý deň si ešte pripravili podklad pre založenie muriva z materiálu Heluz.

Na druhý deň súťažili v murovaní fragmentu z materiálu Heluz, potom murovali fragment z pórobetónových tvárnic YTONG a na tretí deň z tvaroviek Porotherm. Poslednou úlohou bolo vymurovanie komínového systému Schiedel.

Naši žiaci sa umiestnili na krásnom druhom mieste a obhájili striebornú priečku z minulého roku. Tretie družstvo v súťaži na našich žiakov strácalo celkovo desať bodov.

Veľmi nás teší, že žiaci, ktorí našu školu reprezentovali, sú hrdí na svoje budúce povolanie a dokazujú, že v našej škole neustále vychovávame odborníkov vo svojom remesle. Toto konštatovanie je o to príjemnejšie, že medzi prvákmi murármi máme ďalších žiakov, ktorí sa doslova „predháňajú“ v tom, ktorý z nich bude v budúcom školskom roku reprezentovať nielen nás, ale aj Žilinský kraj.

Chlapcom srdečne gratulujeme a prajeme im veľa chuti do ďalších súťaží!