Odborná exkurzia – Nová Synagóga, Žilina

Dňa 6. marca 2024 sa žiaci I.A triedy zúčastnili odbornej exkurzie v rámci predmetu komunikácia v priestoroch Novej synagógy v Žiline s programom „Na vlastné oči“. Ten sa zameriava na prepojenie umenia s aktuálnymi témami, ktoré študenti riešia v škole, ale aj v bežnom živote.

Vytvára priestor pre otvorený rozhovor a samostatné kritické myslenie, pokúša sa ich vtiahnuť do deja, naštartovať ich zvedavosť, počuť ich otázky, nápady, názory a budovať v nich chuť vracať sa k umeniu a do galérií.

Naša sprievodkyňa Kristínka nám porozprávala o histórii a náročnej rekonštrukcii synagógy a potom sme sa presunuli do výstavných priestorov.

V rámci výtvarnej aktivity vytvorili dvojice a na striedačku mali zaviazané oči. Navzájom si pomáhali a navigovali sa, aby prekreslili obrázok, ktorý im vybral „navigátor“. Bola to veľmi zábavná, kreatívna, ale aj poučná aktivita, pri ktorej si aspoň trošku mohli predstaviť, ako fungujú ľudia, ktorí nevidia a aj napriek tomu nestrácajú nádej a nájdu svoj zmysel života napr. v umení.

Ďakujeme za možnosť pobudnúť v tejto úžasnej galérii „trochu inak“!