Odborná exkurzia – Osvienčim, Poľsko

Dňa 14.júna 2024 sa žiaci II. A, III.C a III.D triedy zúčastnili odbornej exkurzie do koncentračného tábora v Osvienčime. Prehliadku sme začali v Osvienčime – Auschwitz . Po bezpečnostnej prehliadke sme si vyzdvihli vysielačky, slúchadlá a nasledovali sme našu sprievodkyňu.

Prehliadka koncentračného tábora, symbolu utrpenia a smrti nevinných obetí bola plná emotívnych príbehov. Pri pohľade na dôkazy o utrpení a nezmyselného vraždenia bolo mnohým ťažko. Kládli si otázky – Prečo tá hrôza? Ako to mohli ľudia urobiť druhým len preto, že sú príslušníkmi iného národa, iného náboženstva, iného presvedčenia?

Z Auschwitzu sme sa potom presunuli o 3 km ďalej do Birkenau (Auschwitz II.) Zážitky z koncentračného tábora Osvienčim je veľmi ťažké opísať, treba sa tam jednoducho ísť a zažiť atmosféru tohto miesta, kde sa páchali neľudské zločiny, kde trpeli deti aj starci, kde prišlo o život viac ako 1,5 mil. ľudí.

Žiaci sa o koncentračných táboroch, o holokauste učia v škole, videli filmy, alebo čítali knihu. Z pozerania na odtrhnuté končatiny, plačúce matky, utrpenie v televízii sme otupení. Len prepneme kanál…. Tu sa však stretli s jeho následkami takto priamo a veru ešte dlho sa o tejto téme rozprávali a spracovávali túto nepríjemnú pravdu o tom, čoho je človek schopný….

Dúfame, že táto konfrontácia s týmto miestom nám všetkým, hlavne v dnešnej dobe, pripomenie, aká nebezpečná je neznášanlivosť, nevraživosť a neschopnosť riešiť konflikty prijateľnou formou pre všetky strany.

Aj táto exkurzia nás už zaväzuje k tomu, aby sme ostro odsudzovali fašizmus, rasizmus a vojny všeobecne. Možno ako úplne prvý krok by stačilo byť každý deň o trochu lepší ako včera.