Odborná stáž žiakov v Španielsku

V rámci projektu Erasmus+ sa skupina piatich žiakov z odborov mechanik stavebnoinštalačných zariadení a technik energetických zariadení budov v sprievode učiteľky anglického jazyka v termíne 17. – 28. apríla 2023 zúčastnila zahraničnej stáže v meste Marín, ktoré leží v oblasti Galícia v Španielsku. 

Ubytovaní boli na apartmáne neďaleko firmy Urkira, kde počas pracovných dní vykonávali odbornú prax. Firma Urkira od svojho vzniku v roku 2010 ponúka kvalitné služby za konkurencieschopnú cenu, medzi ktoré patrí napríklad montáž námorných a priemyselných potrubí, údržba a opravy pre priemysel a domácnosti, zváračské práce v priemyselnom námornom sektore a výroba kotlov.

Počas praktického výcviku nadobudli nielen nové vedomosti, ale taktiež zlepšili svoje odborné zručnosti. Traja žiaci sa zdokonaľovali v oblasti zvárania a vykonávali oblúkové zváranie ocele taviacou sa elektródou. Ďalší dvaja žiaci sa venovali vodoinštalatérskym prácam, kde vykonávali zapojenie bojleru, osadenie sprchového kútu, opravovali poškodenú domovú kanalizáciu či rozvody teplej a studenej vody v domoch v blízkom okolí. 
Počas víkendov sa zúčastnili poznávacích výletov. Navštívili mesto Santiago de Compostela, ktoré je preslávené miestnou katedrálou, v ktorej sú uložené ostatky sv. Jakuba, Kristovho učeníka. Toto miesto sa stalo pútnickým miestom a záujem o svätojakubskú púť začal prudko vzrastať po tom, ako bola v roku 1993 svätojakubská cesta zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Výlet ďalej pokračoval v meste A Coruña ležiacom na severe Španielska, ktoré je druhým najväčším mestom Galície a významným obchodným a rybárskym prístavom. Tu navštívili Aquarium Finisterrae – centrum, ktoré sa venuje environmentálnemu vzdelávaniu, propagácii poznatkov o oceáne a výchove k náklonnosti k moru a morskému životu. Aquarium má štyri výstavné sály, ktoré obsahujú biologické zbierky pozostávajúce z viac ako tristo rôznych biologických druhov. Počas návštevy videli aj kŕmenie tuleňov, či experimentálny workshop o žralokoch.

V starobylom meste Lugo, ktoré bolo založené Rimanmi okolo roku 25 pred Kristom, sa dobre zachovali monumentálne hradby, ktoré sú od roku 2000 taktiež zapísané na zozname UNESCO. Neskôr pokračovali do ornitologického zoologického parku Avifauna, v ktorom mali možnosť pozorovať rozsiahlu rozmanitosť vtákov z 5 kontinentov.

Počas pobytu navštívili aj neďaleké mesto Pontevedra, ktoré je známe mestským prístavom a lodenicou.
Zahraničná stáž bola pre žiakov prínosom nielen v tom, že si rozšírili svoje vedomosti, zdokonalili odborné zručnosti, ale vyskúšali si aj prácu v medzinárodnom kolektíve, nadviazali nové priateľstva, mali možnosť spoznávať kultúru inej krajiny a precvičiť si konverzáciu v anglickom jazyku.