Výmenná stáž v Portugalsku

30. septembra – 13. októbra 2018 sa šiesti žiaci SOŠ stavebnej v Žiline zúčastnili v rámci programu Erasmus + výmenného programu s názvom „Odborný rast a flexibilita na trhu práce“.  Ich konečná stanica – Kempus medzikultúrnej asociácie Mobility friends sa nachádza neďaleko severo portugalského mesta Barcelos, ktoré je známe najmä vďaka legende o kohútovi, ktorý pred mnohými storočiami svojim zakikiríkaním zachránil život nespravodlivo obvineného  pútnika.

Asociácia Mobility friends vznikla v roku 2012 a do dnešných dní prijala už viac ako 13 000 účastníkov z viac ako 30 krajín sveta. Organizácia pracuje v sociálnych, kultúrnych, enviromentálnych, profesijných, ekonomických a podnikateľských sektoroch.

Samotný Kempus sa žiakom hneď zapáčil, keďže okrem ubytovania v ňom bol aj vonkajší bazén, futbalové ihrisko, ihrisko na plážový volejbal, ako i budova, kde bol umiestnený biliard, stolný tenis a stolný futbal. Okrem toho spoznávali cez víkend aj históriu a kultúru Portugalska, keď navštívili mestá Braga, Guimaraes a Porto.

V rámci odbornej praxe naši žiaci pôsobili na dvoch stavbách rodinných domov v mestečku na brehu Atlantického oceánu – v Apúlii. Vysekávali drážky na elektrické a vodovodné rozvody, búrali zle postavenú stenu a murovali novú, betónovali podlahy a vyvýšené moduly v rámci budúcej kuchyne, pomáhali s nosením jednotlivých materiálov. Spoznali pracovné postupy, ktoré sa používajú v Portugalsku a konštatovali, že sú rovnaké alebo mierne odlišné od tých našich. Ich pracovná doba začínala odvozom mikrobusom o 8:45 a s prestávkou na obed trvala do 15:30, kedy ich mikrobus odviezol naspäť do Kempusu. Tam sa už venovali voľnočasovým aktivitám s mladými ľuďmi z Poľska, Rumunska či Českej republiky a nadväzovali nové priateľstvá.

V rámci monitoringu na záver pobytu navštívil žiakov aj riaditeľ školy Josef Ilčík a koordinátorka zahraničných projektov školy Janka Oravcová. S riaditeľom organizácie Asociao A.I.M. rokovali o ďalšej spolupráci v projektoch Erasmus+ a o problematike záujmu žiakov o stavebné profesie v Portugalsku a na Slovensku.

Dva týždne im ubehli veľmi rýchlo a plní nových pracovných aj osobných skúseností a zážitkov sa mohli vydať na spiatočnú cestu na Slovensko.